O Orkiestrze

Formacja powstała w 1976 roku jako orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasionówce. Koleje orkiestry nie są dokładnie znane, ale pewne jest, że od początku istnienia orkiestrą dyrygował kapelmistrz Bolesław Bielak. Od 2000 do 2015 roku grupę prowadził mgr Stanisław Kruciński. Obecnie na czele formacji stoi mgr Wojciech Rolek.

Historia Młodzieżowej Orkiestry Dętej zaczęła się w roku 1992, kiedy to formacja przeszła pod skrzydła Urzędu Gminy w Jasionówce i rozpoczęła działalność przy Gminnym Ośrodku Kultury , Sportu i Turystyki w Jasionówce.

Młodzieżowa orkiestra Dęta uczestniczy w uroczystościach państwowych, kościelnych, okolicznościowych, na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim. Repertuar orkiestry tworzą utwory: patriotyczne, kościelne, z muzyki rozrywkowej. Do tradycji orkiestry należy czynne uczestnictwo w pasterce, mszy świętej rezurekcyjnej oraz w procesji Bożego Ciała.

Orkiestra dwukrotnie gościła w Watykanie na audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II w roku 1997 i 2001. Brała udział w: Prezentacjach Orkiestr Dętych „Wersal Podlaski” rokrocznie od : 1994 do 1997 i w 2005,2006 roku, oraz „ Paradzie na Dworze Branickich” w 2007 roku. Od sześciu lat uczestniczy w Międzynarodowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Zambrowie. W sierpniu 2009 roku po raz pierwszy wzięła udział w warsztatach zagranicznych o nazwie Międzynarodowa Orkiestra Dęta ”Wersalinka” składająca się z orkiestrantów z trzech państw Estonii, Białorusi i Polski, oraz przygrywała na białostockim etapie Tour de Pologne. W październiku 2009r zdobyła trzecie miejsce w V Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr OSP w Suwałkach. W roku 2010 może już poszczycić się m. in. występami na Festiwalu Muzyki w Einbeck w Niemczech oraz trzecim miejscem na XXI Regionalnym Przeglądzie Orkiestr OSP w Suwałkach.

Od 2007 roku przy orkiestrze powstały dwie grupy mażoretkowe „Takt” i „Takcik” pod kierownictwem Pani Marii Gierasimiuk. Mają już na swoim koncie pierwsze sukcesy zdobyły I i II miejsce na Międzynarodowej Prezentacji Mażoretek Tanburmajorek i Cheerleaderek POM-PA 2008, oraz III miejsce w POM-PA 2009,a także I miejsce w kategorii Mix na POM-PA 2010, co umożliwiło im udział w Mistrzostwach Europy w Vyszkovie w Czechach.