O Orkiestrze

Formacja powstała w 1976 roku jako orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasionówce, od początku istnienia orkiestrą dyrygował kapelmistrz Bolesław Bielak. W roku 1992 formacja przeszła pod skrzydła Urzędu Gminy w Jasionówce i rozpoczęła działalność przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Jasionówce już jako Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Od 2000 do 2015 roku grupę prowadził Stanisław Kruciński, następnie Wojciech Rolek, zaś obecnie na czele formacji stoi Adam Stasiewicz oraz Hubert Buharewicz.

Działalność Orkiestry jest nierozerwalnie połączona ze społecznością Gminy Jasionówka – w swojej prawie 50-letniej historii w jej składzie był członek prawie każdej jasionowskiej rodziny.

Repertuar Orkiestry to przede wszystkim muzyka rozrywkowa; nie brakuje tu współczesnych przebojów, jak i klasyków gatunku – najważniejsze jest, aby muzyka zawsze poruszała słuchacza. W repertuarze znajdują się także utwory marszowe, patriotyczne oraz sakralne – dzięki temu Orkiestra jest w stanie uświetnić każdą uroczystość.

Orkiestra koncertuje w całej Polsce oraz za granicą (m. in. we Włoszech, Niemczech, Bułgarii, Łotwie, Estonii), bierze udział w ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach muzycznych, a od 2022 roku jest gospodarzem międzynarodowego wydarzenia muzycznego pod nazwą „Granda Banda”.

Od 2007 roku przy Orkiestrze powstały dwie grupy mażoretkowe „Takt” oraz „Takcik” pod kierownictwem Pani Marii Gierasimiuk. Od 2016 r. grupy prowadzi Kamila Baranowska, która stworzyła trzecią, najmłodszą grupę tańczących dziewcząt; "Taktusie". Jasionowskie mażoretki mają na swoim koncie kilkadziesiąt nagród konkursowych zdobytych na przeglądach ogólnopolskich i międzynarodowych.